دسته‌ها
اخبار تکنولوژی

مقایسه عکس های دوربین هواوی پی 40 پرو با گلکسی اس 20 اولترا و آیفون 11 پرو مکس

فقط با مقایسه عکس های دوربین هواوی پی 40 پرو با سامسونگ گلکسی اس 20 اولترا و اپل آیفون 11 پرو مکس می‌توان بهترین دوربین موبایل را مشخص کرد. هر سه، جزو مدعیان به شمار می‌روند.

هواوی پی 40 پرو جدیدترین پرچمداری است که با تمرکز بر قابلیت‌های دوربین، رونمایی شد. دوربین اصلی این گوشی علاوه بر استفاده از یک سنسور اصلی بزرگ با رزولوشن بالا و توانایی دریافت زیاد در دریافت نور، از یک لنز پریسکوپی استفاده کرده و قابلیت زوم بالایی دارد. از رزولوشن بالای عکس‌های اولترا واید آن نباید غافل شد.

دو مدعی دیگر در دنیای دوربین‌های موبایل، آیفون 11 پرو مکس و سامسونگ گلکسی اس 20 اولترا به شمار می‌روند. اگر حین خرید یک گوشی هوشمند جدید، بیشترین توجهتان به کیفیت و قابلیت‌های دوربین گجت است، کدام یک از این سه گوشی گران قیمت را باید خریداری کنید؟

مقایسه عکس های دوربین هواوی پی 40 پرو در حالت زوم

در یکی از مطالب پیشین، به مقایسه تصاویر دوربین هواوی پی 40 پرو با گلکسی اس 20 اولترا، آیفون 11 پرو مکس و هواوی پی 30 پرو پرداختیم. در این مطلب نزدیک به 125 عکس گرفته شده با استفاده از هر چهار گوشی، در حالت‌های مختلف، مقایسه شد. اگر مقایسه این تعداد زیادی تصویر شما را برای انتخاب یکی از سه گوشی پرچمدار هواوی پی 40 پرو، گلکسی اس 20 اولترا و آیفون 11 پرو مکس قانع نکرد، در این مطلب، یک سری عکس دیگر که با استفاده از این سه گجت گرفته شده‌اند را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

زوم 10 برابری (صحنه اول)

اصلی‌ترین مزیت دوربین پرچمدارانی همچون گلکسی اس 20 اولترا، هواوی پی 40 پرو و قبل از آن‌ها، هواوی پی 30 پرو، توانایی برای گرفتن عکس‌هایی باکیفیت حین زوم تا نقطه‌ای دور به لطف استفاده از لنز پریسکوپی است. در این مرحله، دوربین هواوی پی 40 پرو بهترین عملکرد را داشت. با وجود بزرگنمایی تا 10x، عکس فاقد نویز بوده و بسیار باکیفیت است. فراموش نکنید حداکثر زوم اپتیکال دوربین این پرچمدار 5x بوده و بزرگنمایی 10x آن هیبریدی خطاب می‌شود. با این حال کیفیت عکس های دوربین هواوی پی 40 پرو در این حالت همچنان فوق‌العاده است.

مشکل عکس Huawei P40 Pro در اینجا ضعف جزئی در دریافت نور و کاهش نسبی جزئیات است، اما در مجموع، فریم کیفیت خوبی دارد. در عکس گرفته شده با دوربین گلکسی اس 20 اولترا نویز بیشتری قابل مشاهده است. با این حال طبیعی به نظر رسیده و جزئیات فلت نشده‌اند. حقیقتا تصویر گرفته شده با آیفون 11 پرو مکس در حالت زوم 10x قابل مقایسه با دو گوشی دیگر نیست. دوربین پرچمدار اپل فاقد لنز پریسکوپی بوده و حداکثر زوم اپتیکال آن 2x است.

زوم 5 برابری (صحنه اول)

در حالت زوم 5x باز هم در مجموع هواوی پی 40 پرو عکس باکیفیت‌تری گرفت. از نظر جزئیات، عکس ثبت شده با گلکسی اس 20 اولترا وضعیت نامناسب‌تری دارد. همانند مرحله قبل، دوربین آیفون همچنان چند قدم پشت سر دو رقیب دیگر قرار می‌گیرد.

بدون زوم (صحنه اول)

در دو حالت قبلی، سنسور زیر لنز پریسکوپی (برای آیفون لنز تله فوتو) درگیر بود. اگر هیچ گونه بزرگنمایی انجام ندهیم، سنسور رنگی اصلی کنترل دوربین را به دست می‌گیرد. حداکثر زوم دوربین دو گوشی گلکسی اس 20 اولترا و هواوی پی 40 پرو با کمک گرفتن از بزرگنمایی دیجیتالی، به ترتیب 50x و 100x است. البته در این حالت، فقط می‌توان به دیدی کلی درباره منظره‌ای واقع در دور دست دست پیدا کرد، وگرنه عکس نهایی، هرگز ارزش اشتراک‌گذاری نخواهد داشت.

بیشتر کاربران، در اغلب مواقع، حتی به دو یا بیشتر برابر زوم نیز احتیاج پیدا نمی‌کنند. با توجه به کیفیت بالای سنسور اصلی با لنز عادی در مقایسه با سنسور قرار گرفته زیر لنز تله فوتو یا پریسکوپی، در صورتی که محدودیتی برای نزدیک شدن به سوژه وجود ندارد، بهتر است هیچ گونه بزرگنمایی انجام نداده و از سنسور اصلی استفاده کنید.

زوم 10 برابری (صحنه دوم)

تصاویر بالا جزو مناظری است که شما را مجبور به استفاده از لنز مخصوص زوم می‌کند. امکان نزدیک شدن به سوژه وجود نداشته و در صورت کاهش بیش از اندازه فاصله، سوژه را از دست خواهید داد. عکس گرفته شده با دوربین Huawei P40 Pro بیش از اندازه روشن بوده و حین ثبت آن، دوربین نحوه دریافت نور را به خوبی کنترل نکرد. در نظر داشته باشید همه این عکس های دوربین هواوی پی 40 پرو با استفاده از یک نمونه اولیه آن ثبت شده و شرکت سازنده، بخش قابل توجهی از ایرادهای دستگاه را تا پیش از عرضه نسخه‌های تجاری به بازار، برطرف خواهد کرد. به همین دلیل می‌توان انتظار داشت کیفیت عکس های دوربین هواوی پی 40 پرو در مجموع، بهتر از فریم‌هایی خواهد بود که در این مطلب مشاهده می‌کنید.

عکس گلکسی اس 20 اولترا از نظر دقت در رنگ و جذابیت وضعیت بهتری دارد، اما همچنان از نظر میزان جزئیات ثبت شده از منظره، پشت سر تصویر هواوی پی 40 پرو قرار می‌گیرد. در حالت زوم 10x دوربین آیفون 11 پرو مکس کاملا در حالت بزرگنمایی دیجیتالی قرار داشته و به خاطر کشیدن عکس، کیفیت را به شدت کاهش داده است.

زوم 5 برابری (صحنه دوم)

مشکل قبلی هنوز پابرجاست. دوربین Huawei P40 Pro با وجود گرفتن عکسی با جزئیات بیشتر، به خاطر دریافت بیش از اندازه نور، از نظر کیفیت پشت سر تصویر دوربین Galaxy S20 Ultra قرار می‌گیرد. عکس گرفته شده توسط پرچمدار سامسونگ رنگ‌ها را با دقتی بالا نمایش داده و کنتراست آن وضعیت خوبی قرار دارد. آیفون 11 پرو مکس، در 5x از زوم دیجیتالی استفاده کرده و مجددا کیفیت عکس گرفته شده با آن قابل مقایسه با عکس های دوربین هواوی پی 40 پرو و گلکسی اس 20 اولترا نیست.

برای اولین مرتبه از این ساختار در دوربین هواوی پی 30 پرو استفاده شد. به همین دلیل دوربین هواوی پی 30 پرو معجزه‌اش را حین عکاسی در تاریکی نشان می‌دهد. سال گذشته، در یک مطلب، به طور مفصل به تحلیل این سنسور پرداخته و متوجه شدیم سنسور RYYB دوربین هواوی پی 30 پرو چگونه کار می‌کند.

صحنه سوم

بررسی آخرین عکس های دوربین هواوی پی 40 پرو مهر تاییدی بر ارزیابی‌های قبلی کوبید. دوربین هواوی پی 40 پرو هنوز عکس‌ها را مرده و بی‌رمق ثبت می‌کند، هر چند تصویر گرفته شده توسط آن از نظر جزئیات، در وضعیت بهتری قرار دارد. رنگ‌ها در گلکسی اس 20 اولترا بیش از اندازه اشباع شده‌اند. آیفون موفق شد بین جزئیات و دقت رنگ‌ها، به خوبی تعادل برقرار کند.

منبع

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

وعده های تکراری برای افزایش سرعت اینترنت

مشکل کیفیت سرعت اینترنت خانگی این روزها کاربران بسیاری را به ستوه آورده است و کاربران معتقدند نسبت به هزینه‌ای که بابت سرعت اینترنت پرداخت می‌کنند، سرویس مناسبی از اپراتورها دریافت نمی‌کنند.

این مشکل در ایام خانه نشینی و قرنطینه کاربران به دلیل شیوع ویروس کرونا پررنگ‌تر شده و بسیاری از کاربران به دلیل آنکه کیفیت سرویسی که دریافت می‌کنند با آنچه که قرار بود از سوی اپراتور ارائه شود متفاوت است، نارضایتی خود را در شبکه‌های اجتماعی‌، سامانه نت سنج پلاس و سایت اپراتورها اعلام می‌کنند.

البته موضوع قطع و وصلی و کندی سرعت اینترنت بیشتر مربوط به کاربران خانگی است و کاربران اینترنت موبایل کمتر از کیفیت سرویس خود نارضایتی دارند.

مشکل کیفیت اینترنت خانگی از آمارهای ارائه شده از وضعیت ICT کشور نیز مشهود است. به نحوی که افزایش تعداد کاربران اینترنت خانگی طی سال‌های اخیر روند کندی داشته است و با وجودی که ضریب نفوذ اینترنت موبایل بیش از ۷۶ درصد است و ۶۳ میلیون نفر در کشور با موبایل به اینترنت وصل می‌شوند، ضریب نفوذ اینترنت ثابت خانگی تا پایان سال ۹۸ حدود ۱۰ درصد بوده و تنها ۸ میلیون نفر از طریق ADSL به اینترنت متصل می‌شوند.

در این میان پیگیری‌ها از شرکت ارتباطات زیرساخت به این جمله ختم می‌شود که «مشکل پهنای باند و کمبود ظرفیت در کشور وجود ندارد»؛ اما در آن سوی ماجرا نتیجه تماس کاربران با اپراتورهای مربوطه، نوار ضبط شده ای با این مضمون است که «افت سرعت اینترنت مربوط به مشکلی خارج از شبکه اپراتور است.»

در این شرایط وزیر ارتباطات روز گذشته وعده افزایش سرعت ۴ برابری اینترنت را مطرح کرده است.

جهرمی: سرعت اینترنت خانگی را حداقل ۴ برابر می‌کنیم

محمدجواد آذری جهرمی ۲ روز گذشته با اعلام این خبر که سرعت اینترنت خانگی را حداقل ۴ برابر خواهد کرد، در توئیتر نوشت: امروز عملیات اجرایی ارتقای اینترنت خانگی از ADSL به VDSL در استان تهران و قم آغاز شد و در هفته آینده، سایت ثبت نام آغاز به کار خواهد کرد.

وی تاکید کرد که اولویت توسعه با مناطقی است که سرعت نسل ۴ موبایل در آنها از متوسط کشوری پایین‌تر است.

وزیر ارتباطات شب گذشته نیز با حضور سرزده به مراکز کنترل شبکه برخی اپراتورهای اینترنت در اینستاگرام نوشت: «قول دادیم، عمل می‌کنیم. پای وعده‌ای که دادیم هم می‌ایستیم! در ادامه تلاش‌هایی که شروع کردیم، امروز خودم مجدداً پای سیستم رفتم. منتظر کاغذ بازی نماندیم و شبانه‌روزی تلاش می‌کنیم که با نصب سیستم‌های VDSL سرعت اینترنت ثابت را ۴ برابر کنیم.

وی گفت: «سامانه ثبت‌نام از هفته آینده در خدمت شما خواهد بود تا ثبت‌نام کنید و VDSL تحویل بگیرید.»

سوابق وعده جهرمی برای افزایش سرعت اینترنت از بهمن ۹۷

اما سابقه وعده وزیر ارتباطات برای افزایش سرعت اینترنت، به پیش از این زمان بر می‌گردد. وی در بهمن ماه سال ۹۷ نیز از بهره‌برداری از نسل جدید اینترنت خانگی مبتنی بر تکنولوژی FTTC و VDSL که امکان دسترسی به سرعت ۷۰ مگابیت را برای کاربران فراهم می‌کند، خبر داده بود و گفت: «این امکان به زودی در کل کشور اجرایی می‌شود.»

در آن زمان آذری جهرمی در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: «نسل جدید اینترنت خانگی با حداقل سرعت ۷۰ مگابیت در ثانیه پس از دزفول، در شهر پردیس به بهره‌برداری رسید. این تکنولوژی در فاز ۸ شهر پردیس رودهن به بهره‌برداری رسیده و حدود ۲۸ هزار مشترک می‌توانند از این تکنولوژی که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام شده است، بهره ببرند.»

وی با اشاره به افزایش حداکثر سرعت اینترنت خانگی از ۱۶ مگابیت به حداقل ۷۰ مگابیت در شهر دزفول اعلام کرد: «با ارتقای تکنولوژی ADSL به FTTC این کار امکان پذیر شده و در آستانه دهه فجر یکی از اپراتورهای اینترنت این تکنولوژی را در دزفول ارتقا داد و ۶ هزار مشترک این حس را تجربه کردند.»

پس از آن نیز وزیر ارتباطات در تیرماه ۹۸ بار دیگر از برنامه ریزی برای جایگزینی اینترنت VDSL به عنوان نسل جدید اینترنت خانگی به جای سرویس ADSL در کشور خبر داد و گفت: « ظرفیت واگذاری این سرویس با چهار برابر سرعت برای دو میلیون مشترک فراهم شده است.»

وی در تیرماه ۹۸ و در حاشیه نمایشگاه الکامپ در جمع خبرنگاران گفته بود: « سیاستگذاری جدید ما برای توسعه شبکه پهن‌باند ثابت اینترنت این است که از امروز شرکت مخابرات ایران، سرویس VDSL که اینترنت مشترکان را تا ۴۰ مگابیت بر ثانیه افزایش می‌دهد، ارائه دهد. شرکت مخابرات ایران از امروز این سرویس را در سراسر کشور راه‌اندازی می‌کند و دو میلیون پورت VDSL و متوسط سرعت ۴۰ مگابیت بر ثانیه به متقاضیان عرضه خواهد شد.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه به دلیل عقب‌ماندگی ما در حوزه شبکه ارتباطات ثابت، وضعیت خوبی در این بخش نداریم، گفت: «با راه‌اندازی سرویس VDSL، امیدواریم که این عقب‌ماندگی جبران شود و سایر اپراتورها نیز می‌توانند این امکان را برای مشترکانشان فراهم کنند.»

به گفته آذری جهرمی، «به دلیل فاصله زیاد خطوط مسی تا مراکز مخابراتی، ۳۰ درصد مشترکان تنها به اینترنت دو مِگ دسترسی دارند و ۱۶ درصد مشترکان می‌توانند اینترنت ۸ تا ۱۶ مگ دریافت کنند به همین دلیل در صورت راه‌اندازی و توسعه سرویس VDSL، مشکل سرعت مشترکان حل خواهد شد. همچنین در شروع این سرویس، ظرفیت دو میلیون پورت در سراسر کشور، آماده واگذاری است.»

طرح چند ابهام برای وعده افزایش سرعت اینترنت خانگی

حال با وجود سوابق وعده داده شده از سوی وزیر ارتباطات و شواهدی که از سرویس دهی اپراتورها وجود دارد، چند ابهام برای بهره برداری از نسل جدید اینترنت خانگی (VDSL ) وجود دارد.

نخست اینکه چه تضمینی وجود دارد که این بار اپراتورها به کاربران سرعت واقعی سرویس VDSL را ارائه دهند در صورتی که هر بار با بهانه‌های مختلف حتی کیفیت سرویس واقعی ADSL را نیز به کاربران خود ارائه نمی‌دهند.

نکته دوم این است که در صورتی که شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتورها اختلال را نمی‌پذیرند و یا مشکل کیفی سرویس را به گردن یکدیگر می‌اندازند و سایت نت سنج پلاس و سامانه شکایت ۱۹۵ نیز کارآیی لازم را برای پیگیری نارضایتی کاربران ندارد، چه نهادی پاسخگو است؟ حتی اگر کاربر به جای ADSL به VDSL دسترسی داشته باشد.

از سوی دیگر در پی وعده وزیر ارتباطات برای ارتقای شبکه ADSL به VDSL در سال ۹۸، اپراتورها خواستار افزایش تعرفه اینترنت شدند که در آن زمان، جهرمی از اپراتورها خواست تجهیزاتشان را به روز کنند تا اجازه افزایش قیمت بدهد. این موضوع حتی در نظرسنجی از کاربران نیز پرسیده شد که آیا با افزایش قیمت اینترنت در ازای ارتقا از ADSL به VDSL موافقند یا خیر.

با این وجود این سوال مطرح می‌شود که اگر ارتقای سرویس ADSL و یا ۴ برابری سرعت اینترنت، مستلزم پرداخت هزینه بیشتری باشد، چه تضمینی برای دریافت کیفیت مناسب و سرعت واقعی سرویس وجود دارد؟

با تمام این تفاسیر بسیاری از کاربران اینترنت معتقدند که نیازی به ۴ برابر سرعت اینترنت ندارند؛ بلکه توقع دارند مطابق با همان هزینه‌ای که پرداخت می‌کنند و سرویسی که از همان ابتدا از سوی اپراتور به آنها وعده داده شده، اینترنت را با سرعت واقعی خود دریافت کنند.

چرا که برای مثال کاربرانی که هزینه اینترنت ۴ مگابیتی را پرداخت می‌کنند حتی به سرعتی در حد ۲ مگابیت هم دسترسی ندارند و مدام با قطع و وصلی و افت کیفی سرعت مواجه است.

منبع

دسته‌ها
اخبار تکنولوژی

چطور از منزل خود به تحقیقات بیماری کرونا کمک کنیم؟

12 فروردین 99 ساعت 19:30

تحقیقات بیماری کرونا تنها به دانش و تجربه متخصصان برجسته جهان محدود نمی‌شود و در این مطلب قصد داریم تا برخی از ساده‌ترین راه‌ها برای کمک به مبارزه با بیماری کرونا در منزل را یاد بگیریم.

تحقیقات بیماری کرونا یا همان کووید 19 از همان روزهای اول شیوع این ویروس مرگبار دستگاه تنفسی در اواخر سال میلادی گذشته آغاز شد؛ با این حال، شاید در کسانی مثل ما که در منزل خود قرنطینه شده‌ایم و مجبوریم تا بهتر شدن اوضاع، از شرکت در اجتماعات مختلف خودداری کنیم، این احساس به وجود بیاید که امکان کمک کردن به تلاش‌ها برای مبارزه با ویروس کرونا وجود ندارد. با این حال، در ادامه قصد داریم تا برخی از بهترین راه‌ها برای کمک کردن به دانشمندان برای توقف پاندمی کرونا را بررسی کنیم. در ادامه با گجت نیوز همراه باشید.

کمک به تحقیقات بیماری کرونا

به عنوان مجموعه فعالیت‌هایی با هدف همکاری و شرکت عموم مردم در پژوهش‌های علمی، «دانشوری شهروندی» (Citizen science) به تمامی ما که در منزل هستیم و مجبوریم که این روزهای شیوع ویروس کووید 19 را در نوعی قرنطینه و به دور از سایر دوستان و آشنایانمان بگذرانیم، شانسی می‌دهد که در تحقیقات بیماری کرونا شرکت کنیم.

مدت‌هاست که در این مجموعه فعالیت‌ها از علاقه‌مندان در هر شغل و با هر سطح تحصیلات و مهارتی کمک گرفته می‌شود تا بر اساس نیازهای جامعه علمی، در انجام اقدامات مختلفی که به اکتشافات شگفت‌انگیزی منجر می‌شوند، شرکت کنند. وب‌سایت‌های گوناگونی در سراسر جهان بسیار قبل‌تر از پاندمی کرونا برای پژوهش‌های گوناگون از عموم مردم در انجام کارهایی مثل جمع‌آوری داده‌های خام، انجام پروسه‌های روتین و یا اقدامات دیگر کمک می‌گرفتند.

با وجود تعطیلی بسیاری از کشورهای جهان و نیمه تعطیل شدن مابقی کشورها، پروژه‌های مربوط به تحقیقات بیماری کرونا در انواع مجموعه‌ها و وب‌سایت‌های مرتبط با بحث دانشوری شهروندی یافت می‌شوند و از طرف دیگر، می‌توان گفت که شرکت در چنین پروژه‌هایی می‌تواند نوعی حس همکاری جمعی را در بین اعضای جوامع گوناگون که از همدیگر جدا شده‌اند، به وجود بیاورد.

بازی آنلاین “Foldit” یکی از پروژه‌های دانشوری شهروندی است که به افراد عادی در مورد بحث تاخوردگی پروتئین‌ها در سلول‌ها آموزش می‌دهد. به تازگی هم سرپرستان این بازی کاربران و علاقه‌مندان را به چالش کشیده‌اند که با انجام بازی‌های مربوط به ویروس کرونا، نوعی پروتئین ضدویروس را طراحی کنند که بتواند جلوی کووید 19 را بگیرد. طرحی که بیشترین امتیاز را کسب کند توسط دانشمندان در دنیای واقعی مورد آزمایش قرار می‌گیرد و همان‌طور که سرپرستان پروژه Foldit اعلام کرده‌اند، از طریق این بازی و چالش تا زدن پروتئین، می‌توان خلاقیت عموم علاقه‌مندان را برای ساخت واکسن بیماری کرونا به کار گرفت.

چطور از منزل خود به تحقیقات بیماری کرونا کمک کنیم؟

پروژه دیگر مرتبط با دانشوری شهروندی، “Folding@home” نام دارد که مدتی پیش در گجت نیوز در مورد آن مقاله‌ای منتشر کردیم. در این پروژه، نرم‌افزاری که توسط محققان دانشگاه استنفورد طراحی شده، در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد تا با استفاده از قدرت پردازش کامپیوتر آن‌ها، محاسبات و شبیه‌سازی‌های بیولوژیکی مرتبط با تاخوردگی پروتئین‌ها انجام شود.

با دانلود و نصب نرم‌افزار مورد نظر، دیگر نیازی به انجام کار خاصی نیست و محققان این اپلیکیشن را طوری طراحی کرده‌اند که در پس‌زمینه کارهایی که با کامپیوتر خود انجام می‌دهیم، بخشی از قدرت پردازش سیستم را برای محاسبات مورد نیاز به منظور درک بهتر ویروس کرونا، به کار می‌گیرد.

این نرم‌افزار نزدیک 20 سال است که در حوزه دانشوری شهروندی مورد استفاده قرار گرفته و در گذشته کاربران می‌توانستند برای کمک به یافتن درمان بیماری آلزایمر، انواع سرطان‌ها، بیماری پارکینسون و هانتینگتون نرم‌افزار Folding@home را بر روی کامپیوتر خود نصب کنند. حال با شیوع کووید 19، امکان کمک به تحقیقات بیماری کرونا هم با استفاده از این نرم‌افزار فراهم شده است.

پروژه بعدی “FluTracking” نام دارد و با ردیابی شیوع بیماری‌های مختلفی مثل آنفولانزا، به کنترل این بیماری‌ها کمک می‌کند. در این سرویس، کاربران هر هفته یک پرسشنامه 10 ثانیه‌ای در مورد علائم بیماری آنفولانزا را پر می‌کنند و از این طریق، به دانشمندان در پیدا کردن رد بیماری ویروسی مورد نظر در استرالیا و نیوزیلند کمک می‌کنند. گفته شده که برای بیماری ویروسی کووید 19 هم می‌توان از چنین سرویسی استفاده کرد.

پروژه جالب‌توجه دیگری هم به اسم “PatientsLikeMe” وجود دارد که در آن، افراد مبتلا به بیماری‌های گوناگون از تجربه خود در مورد بیماری‌شان اطلاعات مفیدی را به اشتراک می‌گذارند که می‌تواند به سایر بیماران و همچنین، کادر درمانی سراسر جهان کمک کند. گفته شده که سرپرستان این پروژه اخیرا قسمتی را برای تجربیات بیماران کووید 19 راه‌اندازی کرده‌اند.

چطور از منزل خود به تحقیقات بیماری کرونا کمک کنیم؟

برای کسانی هم که دوست دارند در این اوضاع ذهن خود را از بحث بیماری کرونا دور کنند و به تلاش‌های دانشمندان در حوزه‌های جالب‌توجهی مثل فعالیت‌های زیست‌محیطی و یا ستاره شناسی کمک کنند، وب‌سایت‌های دانشوری شهروندی سرویس‌های گوناگونی را فراهم کرده‌اند که در آن‌ها، از ثبت تصاویر گوناگون گرفته تا انجام محاسبات ساده از وقت و انرژی افراد علاقه‌مند در راستای حفظ و حراست از محیط‌زیست و اکتشافات علمی استفاده می‌شود.

داده‌هایی که از طریق شهروندان علاقه‌مند و دانشمندان آماتور جمع‌آوری می‌شود، به محققان در بررسی دقیق‌تر مهاجرت حیوانات، وضعیت گونه‌های مختلف جانوری، مشخص کردن تاثیر تغییرات آب و هوایی و کیفیت هوا بر زندگی حیوانات و مباحث گوناگون دیگر کمک می‌کنند. از طرف دیگر، پروژه‌هایی از این دست هم که نیازمند همکاری گروهی تعداد زیادی از شهروندان علاقه‌مند به علم و دانش بودند، با وجود شیوع کرونا بحث فاصله‌گیری اجتماعی را مورد توجه قرار داده‌اند و فعالیت‌های دسته‌جمعی را تا بهتر شدن اوضاع عقب انداخته‌اند.

منبع

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

ویژگی Come Together به سرویس پخش آهنگ اپل اضافه شد

همراه اول عید 99

نوین چرم

رسانه کلیک – همزمان با شیوع ویروس کرونا در جهان، شرکت اپل ویژگی جدیدی به نام Come Together را به سرویس پخش آهنگ خود اضافه کرده که مخصوص روزهای قرنطینه طراحی شده است.

با شیوع ویروس کرونا و ادامه خانه نشینی، شرکت ها و سازندگان مختلف به فکر افتادند تا با ارائه راهکارهای مختلف، تحمل این شرایط را برای افراد ساده تر کنند. به همین منظور کمپانی اپل در هفته گذشته، از قابلیت Get Up! Mix در سرویس پخش آهنگ خود رونمایی کرد.

حال خبر رسیده که ویژگی جدیدی به نام Come Together نیز به این سرویس اضافه شده که به طور خاص برای سرگرم کردن افراد در دوران قرنطینه طراحی شده است. این بخش متشکل از هفت پلی لیست بوده که هر کدام ژانرهای مختلف موسیقی را در بر می گیرند. جالب آنکه اغلب آهنگ ها شاد و مهیج بوده و افراد را بر سر حال می آورند.

به عنوان مثال یکی از پلی لیست ها کاملا به سبک R&B است و در آن آثار هنرمندانی همچون دنیل سزار و اسنو الگرا به چشم می خورد. برای طرفداران سبک لو-فای نیز فهرست دیگری تهیه شده که شامل کارهای کیترانادا، جی-دیلا، نوجابیس و هنرمندان دیگر است. البته ناگفته نماند که اپل تمام تلاش خود را کرده تا آثار موجود در پلی لیست ها با سلیقه اکثر کاربران همخوانی داشته باشد. آهنگ های هنرمندان مطرحی همچون جوناس برادرز، دریک و کانیه وست نیز در این فهرست ها به چشم می خورند.

طبق اظهارات اپل، امکان دسترسی به قابلیت Come Together تا آخر همین هفته برای کلیه کاربران فراهم می شود. این شرکت همچنین گفته که آهنگ های موجود در Get Up! Mix را هم به زودی بروزرسانی می کند. ایستگاه Beats 1 نیز مانند گذشته به فعالیت خود ادامه خواهد داد؛ هر چند که مجریان برنامه ها این بار از خانه با شنوندگان همراه می شوند.

منبع

دسته‌ها
اخبار تکنولوژی

هواوی برای بازگرداندن سرویس های گوگل به گوشی‌هایش تلاش می‌کند!

12 فروردین 99 ساعت 17:10

اینطور که از آخرین مصاحبه ریچارد یو (مدیرعامل هواوی) پیداست، این تلاش است تا بتواند سرویس های گوگل را به گوشی‌های خود بازگرداند!

به نظر می‌رسد هواوی در حال تغییر استراتژی خود در مقایسه با تحریم آمریکا و ارتباط با گوگل است. پیش از این صحبت‌هایی در مورد عملکرد عالی فروشگاه اپلیکیشن هواوی به نام AppGallery وجود داشت و مدیران این شرکت چینی تأیید می‌کردند که حتی اگر محدودیت‌های اعمال شده، برطرف شود هم آن‌ها همچنان به سرویس های موبایل هواوی اعتماد خواهند کرد و قصدی برای بازگردانید سرویس های گوگل به گوشی‌هایشان ندارند.

ریچارد یو، مدیر اجرایی بخش محصولات الکترونیکی مصرفی هواوی در مصاحبه‌ای تازه با Wired، حرف‌های جالبی را در ارتباط با برنامه‌ی آینده‌ی هواوی به زبان آورده است. به نقل از او، مدیران این شرکت چینی صرف نظر از راه اندازی AppGallery و بدون فکر در ارتباط با بازنشسته کردن زودهنگام آن، همچنان امیدوار هستند تا بتوانند باز هم با گوگل همکاری کنند. این تصمیم به نفع گوگل، سایر شرکت‌ها و توسعه دهندگان آمریکایی است که طی سالیان گذشته به درآمد کلانی رسیده‌اند. همه‌ی آن‌ها دوست دارند هواوی مجدداً بتواند به فروشگاه اپلیکیشن PlayStore گوگل دسترسی پیدا کند.

صحبت از AppGallery شد. این مدیر اجرایی اذعان می‌کند که تحولات بزرگی در این فروشگاه شکل گرفته است، اما همچنان شکاف هایی وجود دارد که یک الی دو سال طول می‌کشد تا آنچه ارائه می‌شود، پیشرفته‌تر باشد. آن‌ها همچنین مجبور بودند با تحریم‌ها در بخش خانه هوشمند نیز مقابله کنند. به همین دلیل است که آن‌ها به استاندارد HiLink خود پایبند هستند و به اتحاد لوازم خانگی هوشمند اپل،‌آمازون، گوگل و زیگبی نپیوسته‌اند. هواوی تصور می‌کند که این استاندارد بسیار درخشان است.

یو در این مصاحبه همچنین به پرسش‌هایی در خصوص دوربین گوشی‌های هوشمند خود پاسخ داده است. به طور مثال او در پاسخ به این سوال که تا چه مدت آینده دوربین گوشی‌های جدید این شرکت مدرن و به‌روز خواهد بود، ریچارد یو به 2 الی 3 سال اشاره کرده است.

و در پایان وقتی از یو در مورد احتمال کاهش قیمت گوشی‌های منعطف این شرکت سوال پرسیده شد، وی در پاسخ به این سوال گفت که همه چیز در این محصولات، شبیه به اتفاقیست که در دیگر گوشی‌های پرچمدار رخ می‌دهد.

منبع

دسته‌ها
اخبار تکنولوژی

رایج ترین مشکلات ال جی وی 40 (LG V40) + راه حل

ال جی وی 40 (LG V40) پرچمدار سال 2018 این شرکت کره‌ای است. در این مطلب قصد داریم یک سری از ایرادها و مشکلات ال جی وی 40 که توسط کاربران گزارش شده‌اند را بررسی و برایشان راه حل ارائه کنیم.

قیمت ال جی وی 40 بعد از رونمایی دو محصول جدید از سری V کاهش پیدا کرد، به همین دلیل اکنون گزینه بسیار خوبی برای خرید محسوب می‌شود. این گوشی هنوز جزو ارزشمندترین‌های بازار موبایل تلقی شده و ارزش خرید بالایی دارد.

اندازه نمایشگر ال جی وی 40 برابر 6.4 اینچ بوده و از نوع P-OLED است. این نمایشگر به لطف داشتن رزولوشن 3120 در 1400 پیکسل (کیو اچ‌دی پلاس)، تراکم پیکسلی 537 پی‌پی‌آی و پشتیبانی از HDR10 هنوز یکی از باکیفیت‌ترین‌ها به شمار می‌رود. پنل پشتی و جلویی با استفاده از شیشه‌های گوریلا گلس 5 پوشانده شده و به همین دلیل در برابر ضربه مقاوم بالایی دارند. پشتیبانی از استاندارد مقاومتی IP68 و استاندارد نظامی MIL-STD-810G سبب می‌شود این گوشی دوام بالایی در برابر فشار، ضربه و فرو رفتن در اعماق آب داشته باشد.

مشکلات ال جی وی 40

ال جی وی 40 به صورت پیش‌فرض همراه با اندروید 8 اوریو عرضه شد، اما ال جی، آپدیت اندروید 9 پای را نیز برای آن منتشر کرد. از نظر قابلیت‌های نرم افزاری، این گجت شبیه به بهترین دستگاه‌های اندرویدی کنونی بازار است.

به لطف قدرت گرفتن از تراشه اسنپدراگون 845، گوشی LG V40 هنوز جزو یکی از قدرتمندترین‌ها به شمار می‌رود. استفاده از 6 گیگابایت رم با در نظر گرفتن این چیپست بسیار قدرتمند، خیالتان را از بابت اجرای سنگین‌ترین نرم افزارها و بازی‌ها راحت خواهد کرد. پرچمدار سال 2018 ال جی از نظر حافظه داخلی، به دو نسخه 64 گیگابایتی و 128 گیگابایتی تقسیم می‌شود.

شاید دوربین این گوشی از نظر اعداد و ارقام و رزولوشن با دوربین پرچمداران 2020 برابری نکند، اما هنوز یکی از باکیفیت‌ترین‌ها است و تصاویر فوق‌العاده‌ای ثبت می‌کند. دوربین ال جی وی 40 سه گانه است. سنسور اصلی 12 مگاپیکسلی بوده و لنز واید آن، با گشودگی دریچه دیافراگم f/1.5، از OIS سه محوره به همراه فوکوس خودکار تشخیص فاز دوآل پیکسل پشتیبانی می‌کند. رزولوشن سنسور دارای لنز تله فوتو و اولترا واید به ترتیب 12 مگاپیکسل و 16 مگاپیکسل است. همرده با پرچمداران سال 2020، ال جی وی 40 قادر است در رزولوشن 4K، با نرخ 60 فریم بر ثانیه فیلم برداری کند.

یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده آن، داشتن دوربین سلفی دوگانه محسوب می‌شود. این دوربین متشکل از یک سنسور 8 مگاپیکسلی با لنز عادی و یک سنسور 5 مگاپیکسلی به همراه لنز واید بوده و قادر به فیلم برداری فول اچ‌دی است.

مشکلات ال جی وی 40

دیگر ویژگی‌های گوشی داشتن باتری 3300 میلی‌آمپر ساعتی، پشتیبانی از شارژ سریع 18 واتی، پشتیبانی از شارژ وایرلس 10 واتی و قرارگیری اسکنر اثر انگشت روی پنل پشتی است.

مشکلات ال جی وی 40 که در ادامه بررسی می‌کنیم، نباید مانع خرید این گوشی باشند. برخی از آن‌ها فقط برای تعداد محدودی از کاربران رخ داده و به راحتی قابل رفع هستند.


توجه: مشکلات اشاره شده در این مطلب،‌ بر اساس گزارش‌های کاربران در سراسر جهان تهیه شده و ممکن است برای گوشی شما اتفاق نیفتاده باشند. 

فهرست مشکلات ال جی وی 40

اگر تنها به دنبال یافتن روش رفع مشکلی خاص، که در گوشی شما پدید آمده هستید، نگاهی به فهرست زیر بیندازید. با کلیک روی هر عنوان به قسمت مربوط به بررسی آن مشکل ارسال خواهید شد.

تشخیص مشکل سخت افزاری از نرم افزاری

از کار افتادن جزئی برخی ویژگی‌ها و قابلیت‌ها دستگاه می‌تواند نشانه‌ای از یک ایراد نرم افزاری باشد. اگر یک ویژگی همچون امکان زوم اپتیکال به طور کامل غیر قابل استفاده شود، احتمال این که مشکلی سخت افزاری عامل آن باشد، افزایش پیدا خواهد کرد. توصیه می‌کنیم حتما آپدیت‌های نرم افزاری منتشر شده توسط سازنده گوشی را حتما دریافت کنید. در این صورت، ایرادهای نرم افزاری اغلب از بین خواهند رفت.

مشکلات مربوط به دوربین ال جی وی 40

مشکلات ال جی وی 40

انتظارات از دوربین ال جی وی 40 بالا است، با این حال از زمان عرضه گوشی، برخی کاربران یک سری ایراد مربوط به دوربین را گزارش کرده‌اند. نمونه‌ای از این ایرادها کند شدن رابط کاربری حین تلاش برای گرفتن عکس یا ظهور محوشدگی در گوشه‌هایی از فریم با وجود ثابت نگه داشتن گجت است. مشکل دیگر عدم سوئیچ به سنسور دارای لنز تله فوتو در زمان نیاز به گرفتن عکس‌های دارای میدان دید بالا و همچنین ظهور لکه‌هایی سبز رنگ در قسمت‌هایی از فریم است. برای رفع این مشکلات به نکات زیر توجه کنید.

 • مشکل لگ داشتن رابط کاربری اپلیکیشن دوربین یا گرفتن عکس‌هایی با محوشدگی، معمولا به خاطر فعال بودن یک سری تنظیمات به صورت پیش‌فرض نظیر Auto Super Bright Mode و Auto HDR است. به لطف استفاده درست و بجا از این ویژگی‌ها، عکس‌های بسیار باکیفیتی ثبت خواهید کرد، اما در صورت فعال‌سازی در زمان نامناسب، کیفیت عکس تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
 • اگر به فوکوس دقیق روی یک سوژه یا افزایش سرعت شاتر نیازمندید، توصیه می‌کنیم این حالت‌های کمکی را خاموش کنید. در حالت عادی این مشکلات نباید بروز کنند، در نتیجه مشکل از گوشی ال جی وی 40 بوده و شرکت سازنده باید به فکر رفع آن باشد.
 • یکی از رایج ترین مشکلات ال جی وی 40 مربوط به دوربین، پایین بودن کیفیت عکس‌های اولترا واید است. در نظر داشته باشید سنسور به کار رفته زیر لنز اولترا واید در مقایسه با سنسور اصلی اندازه کوچکتری دارد، به همین دلیل در صورت نبود نور کافی در محیط، عملکرد خوبی نخواهد داشت.
 • در مقایسه با بقیه ایرادها، مشکل ظهور لکه‌هایی سبز رنگ در گوشه گوشه عکس، کمتر توسط کاربران گزارش شده است، اما متاسفانه ریشه آن سخت افزاری بوده و راهی به جز تعویض دستگاه برایتان باقی نمی‌گذارد.

مشکل عدم تنظیم خودکار نور نمایشگر ال جی وی 40

مشکلات ال جی وی 40

طبق گزارش برخی کاربران، قابلیت تنظیم خودکار نور نمایشگر ال جی وی 40 آن طور که باید عمل نکرده و سطح روشنایی نمایشگر را در محیط‌های تاریک بالا و در محیط‌های روشن، پایین نگه می‌دارد. یک مشکل دیگر که توسط تعداد کمتری از کاربران گزارش شده، پایین‌تر نرفتن میزان روشنایی از 11 یا 12 درصد در محیط‌های بسیار تاریک است. این موضوع یکی از مشکلات متداول ال جی وی 30 و ال جی جی 7 بود و متاسفانه در برخی دستگاه‌های ال جی جی 40 نیر بروز می‌کند. به منظور رفع مشکل نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

مشکلات مربوط به سیستم‌های احراز هویت ال جی وی 40

مشکلات ال جی وی 40

برای بیشتر کاربران، اثر انگشت و سیستم تشخیص چهره سریع و دقیق عمل می‌کند. با این حال تعدادی از کاربران با آن‌ها به مشکل برخورد کرده‌اند. به منظور رفع این دسته ایرادها موارد زیر را رعایت کنید:

 • بعد از یک مرتبه احراز هویت (هر چند به سختی) وارد تنظیمات امنیتی شده و اثر انگشت معرفی شده قبلی را پاک کنید. این مرتبه، آن را با دقت بیشتری وارد کنید. گوشی‌های هوشمند به شما اجازه می‌دهند چند اثر انگشت به آن‌ها معرفی کنید. به وسیله دو مرتبه معرفی یک انگشت، سرعت تشخیص همان بالاتر خواهد رفت. این روش، مشکل را برای بسیاری از کاربران ال جی وی 40 رفع کرد.
 • برای عده‌ای دیگر، حذف کش مشکل را برطرف کرد. به مسیر Settings – General – Phone Management – Device Storage رفته و وارد Internal Storage شوید. سپس روی روی Cached Data ضربه زده و در ادامه Clear را لمس کنید.
 • برای تعدادی از کاربران، استفاده از یک کاور نامناسب روی گوشی دردسر ایجاد می‌کند. قاب‌های نامناسب و مخصوصا ساخته شده به دست شرکت‌های نامعتبر، روی سنسورها را پوشانده و عملکردشان را مختل می‌کنند. اسنفاده از کیف نامناسب برای ال جی وی 40 نه تنها عملکرد اسکنر اثر انگشت، بلکه کارکرد سیستم تشخیص چهره و حتی قابلیت صفحه نمایش همیشه روشن (AOD) را نیز با مشکل مواجه می‌کند.
 • سیستم احراز هویت اغلب بدون مشکل و سریع کار می‌کند، اما برخی کاربران، از فریب خوردن آن با استفاده از یک عکس گله‌ کرده‌اند. برای کاهش احتمال بروز این اتفاق وارد تنظیمات مربوط به سیستم احراز هویت مبتنی بر چهره شده و سپس گزینه Advanced Mode را فعال کنید. در صورتی که بعد از فعال‌سازی این حالت، گوشی قادر به تشخیص چهره شما نیست، چندین مرتبه صورتتان را به منظور افزایش دقت اسکن کنید.

مشکلات اتصالات (بی‌سیم) در ال جی وی 40

مشکلات ال جی وی 40

مشکلات بلوتوث و وای فای در همه گوشی‌های هوشمند رایج بوده و منحصر به ال جی وی 40 نیست. برای رفع این دسته مشکلات کافی است به نکات زیر توجه کنید:

 • یکی از رایج ترین مشکلات ال جی وی 40 عدم کارکرد صحیح وای فای گوشی در برخی مواقع است. این مشکل را پیشتر در سایر گوشی‌های قدرت گرفته از سیستم عامل اندروید 8 اوریو نیز مشاهده کرده‌ایم. علت آن، سفت و سخت بودن پروتکل‌های حالت ذخیره نیرو (Battery Saving Mode) است، به طوری که در اتصال‌های بدون سیم مشکل ایجاد می‌کند. به مسیر ettings > General > Battery > Power Saving Exclusions رفته و از اضافه شدن گزینه WiFi به لیست اطمینان پیدا کنید. هر ابزار و اپلیکیشنی که در این فهرست اضافه شود، حین روشن بودن حالت ذخیره نیرو، در عملکردش اختلالی ایجاد نشده و همچنان در پس‌زمینه اجرا خواهد شد. اگر عملکرد یک برنامه اندرویدی در حالت باتری سیوینگ با اختلال مواجه شد، آن را به همین لیست اضافه کنید.
 •  یک مرتبه گوشی و مودم / روتر بدون سیم خود را خاموش کرده و بعد از ده ثانیه مجددا روشن کنید.
 • اپلیکیشن Wi-Fi Analyzer را روی گوشی دانلود و نصب کنید. با استفاده از آن می‌توانید در شبکه وای فای مورد نظر، پرترافیک‌ترین کانال‌ها را پیدا کرده و اتصال را از طریق یک کانال دارای ترافیک کمتر برقرار کنید.
 •  به مسیر Settings > Wi-Fi بروید. انگشتتان را روی نام شبکه وای فای مورد نظر نگه داشته و سپس گزینه Forget را انتخاب کنید. به منظور اتصال مجدد به همین شبکه باید پسورد را وارد کنید.
 • از آپدیت بودن سفت افزار مودم / روتر بدون سیم اطمینان پیدا کنید.
 • در گوشی ال جی وی 40 خود به مسیر Wi-Fi > Settings > Advanced رفته و مک آدرس دستگاهتان را یادداشت کنید. سپس وارد تنظیمات روتر / مودم وایرلس شده و از بلاک نبودن این آدرس اطمینان پیدا کنید.
 •  در صورتی که به منظور اتصال به سیستم پخش بلوتوثی خودرو مشکل دارید، یک مرتبه بلوتوث ماشین را ریست کرده و سپس طبق دستو‌رالعمل اختصاصی آن برای اتصال اقدام کنید.
 • وارد تنظیمات بلوتوث شده و همه اتصالات قبلی را پاک کنید. مجددا برای شناسایی دستگاه‌ها به یکدیگر اقدام کنید.
 • وضعیت بلوتوث هر دو دستگاه را روی حالت قابل شناسایی قرار بدهید. کافی است روی نام بلوتوث بعد از ورود به تنظیمات این قسمت ضربه بزنید تا برای چند دقیقه، از حالت مخفی خارج شود.

مشکلات منتظر انتشار آپدیت یا نیازمند تعویض دستگاه در ال جی وی 40

مشکلات ال جی وی 40

برای رفع برخی ایرادها متاسفانه راهکار مشخصی وجود ندارد. این دسته ایرادها باید به وسیله انتشار یک آپدیت نرم افزاری توسط ال جی برطرف شوند. برای برخی کاربران، علت بروز آن‌ها یک مشکل سخت افزاری است، در نتیجه گزینه‌ای به جز تعویض دستگاه باقی نمی‌ماند.

 • عدم دریافت پیامک: به گزارش برخی کاربران، پیامک‌ها خیلی دیر به دستشان می‌رسند. این موضوع به اپلیکیشن پیامک پیش‌فرض رابط کاربری اختصاصی ال جی مربوط می‌شود. در صورتی که حین استفاده از آن برای شما مشکل مشابهی رخ داد، از اپلیکیشن‌های مشابه مخصوصا گوگل مسیجز (Google Messages) استفاده کنید.
 • مشکل اسمارت لاک: برای عده‌ای از کاربران، با وجود تنظیم Trusted Places، گوشی همچنان به صورت خودکار قفل را باز نمی‌کند. این مشکل به جی پی اس دستگاه ارتباط پیدا کرده و به وسیله یک ریبوت ساده، می‌توانید آن را حل کنید. ویژگی اسمارت لاک در اندروید هنوز به بلوغ کافی نرسیده و کاربران گوشی‌های مختلف با آن مشکل دارند.
 • ظهور لکه‌های سبز روی نمایشگر: تعدادی از کاربران، ظاهر شدن لکه‌های سبز رنگ در بالای صفحه نمایش را گزارش کرده‌اند. این لکه به مرور گسترش پیدا کرده و بخش بیشتری از نمایشگر را احاطه می‌کند. ریشه این ایراد سخت افزاری بوده و برای خلاص شدن از شر آن، راهی به جز تعویض دستگاه ندارید.
 • صدای استاتیک اسپیکر: اسپیکر گوشی تعدادی از کاربران ال جی وی 40، با وجود پایین بودن حجم صوت، صدایی ثابت و تقریبا ناهنجار تولید می‌کند. این مشکل نیز سخت افزاری بوده و نیاز به تعویض گوشی را نشان می‌دهد.

مشکل اپ دراور، مقیاس بندی و مخفی‌سازی ناچ در ال جی وی 40

مشکلات ال جی وی 40

این موارد در اصل یک مشکل نبوده و به خاطر عدم آشنایی کاربران با تنظیمات و یک سری نکات مربوط به رابط کاربری اختصاصی گوشی‌های ال جی بروز می‌کنند.

 • عدم دسترسی به اپ دراور (منوی اپلیکیشن‌ها): به صورت پیش‌فرض، خبری از اپ دراور در رابط کاربری گوشی‌های اندرویدی ال جی نیست. میانبر همه نرم افزارها، درست در هوم اسکرین قابل دسترس هستند. به منظور مرتب‌سازی آن‌ها و جلوگیری از افزایش تعداد صفحات هوم اسکرین، اپلیکیشن‌های مرتبط با یکدیگر دسته‌بندی شده و در فولدرهای یکسانی قرار می‌گیرند. خوشبختانه در صورت اصرار به در اختیار داشتن اپ دراور نیازی به نصب یک لانچر جانبی نیست. کافی است به مسیر Settings > Display > Home screen > Select home > Home & App Drawer رفته و منوی اپلیکیشن‌ها را فعال کنید.
 • مقیاس‌بندی برنامه‌ها: نسبت ابعاد تصویر نمایشگر ال جی وی 40 برابر 18:9 بوده و در مقایسه با گوشی‌های هوشمند متداول با نسبت 16:9 کمی قد بلند‌تر و کشیده‌تر است. برخی اپلیکیشن‌ها هنوز برای اجرای روی این دسته نمایشگرها بهینه نشده و به همین دلیل سرتاسر صفحه نمایش را پر نمی‌کنند. در نتیجه، یک خط مشکی در بالا و پایین صفحه نمایش ایجاد خواهد شد. اپل تا پیش از آپدیت شدن برخی اپلیکیشن‌ها، راهکاری برای رفع این مشکل ارائه کرد. به مسیر Settings > Display > App scaling رفته و گزینه Fullscreen (18:9) را فعال کنید.
 • مخفی‌سازی ناچ: بریدگی بالای نمایشگر ال جی وی 40 عریض بوده و به عقیده برخی کاربران، کمی آزاردهنده است. راهکاری نرم افزاری برای خلاص شدن از شر این زائده وجود دارد. کافی است به مسیر Settings > Display > New Second Screen رفته و گزینه Custom را انتخاب کنید. با این کار دو طرف ناچ روی نمایشگر سیاه شده و لبه بالایی، یک تکه به نظر خواهد رسید.

روش‌های هارد ریست و سافت ریست در ال جی وی 40

مشکلات ال جی وی 40

 • سافت ریست: در گوشی ال جی وی 40، به خاطر یک تکه بودن بدنه، امکان بیرون آوردن باتری در صورت هنگ کردن گوشی وجود ندارد! اگر نمایشگر قفل شد و دیگر دستورات لمسی شما را دریافت نکرد، کلید پاور و دکمه کاهش حجم صدا را همزمان با یکدیگر فشار داده و برای ده ثانیه نگه دارید. گوشی ری‌استارت خواهد شد.
 • هارد ریست: دستگاه را خاموش کنید. کلید پاور و کاهش حجم صدا را با یکدیگر نگه داشته و تا زمان ظاهر شدن صفحه ریکاوری (System Recovery) رها نکنید. از طریق کلیدهای کنترل حجم صدا می‌توانید بین گزینه‌ها پیمایش کنید. روی گزینه Factory Data Reset رفته و با فشردن کلید پاور،‌ این گزینه را انتخاب کنید.
 • یوت در حالت ایمن (Safe Mode): کلید پاور را فشار داده و تا زمان نمایش گزینه‌ها، همینطور نگه دارید. سپس انگشتتان را روی گزینه Power off قرار داده و برای چند ثانیه نگه دارید. بعد از نمایش یک پیغام در پنجره‌ای جدید، گزینه Ok را انتخاب کنید. با این کار دستگاه وارد حالت ایمن خواهد شد. کلید کاهش صدا و پاور را به صورت همزمان نگه داشته و بعد از ظاهر شدن پنجره ریکاوری رها کنید. با استفاده از کلیدهای کنترل حجم صدا روی گزینه Safe Mode رفته و با پاور، آن را انتخاب کنید.
 • پاک کردن پارتیشن کش: گوش را خاموش کنید. کلید کاهش صدا و پاور را نگه داشته و بعد از ظاهر شدن صفحه ریکاوری، رها کنید. روی گزینه Wipe Cache قرار گرفته و با فشردن کلید پاور، آن را انتخاب کنید.

منبع

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

امیر ناظمی از شناسایی عامل استخراج اطلاعات کاربران ایرانی تلگرام خبر داد

همراه اول عید 99
نوین چرم

در پی افشای اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر ایرانی تلگرام، معاون وزیر ارتباطات از شناسایی سایتی که دیتابیس اطلاعات کاربران از آنجا استخراج شده خبر داد و گفت: گزارش به دادستانی ارجاع می شود.

رسانه‌های خارجی از افشای اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر ایرانی تلگرام توسط یک نسخه غیر رسمی این پیام رسان خارجی خبر می‌دهند. به نحوی که دیتابیس این اطلاعات فاش شده اکنون در سطح اینترنت با ۵۰۰ دلار فروخته می‌شود و منبع آن، نه خود تلگرام، بلکه یکی از نسخه‌های غیر رسمی این اپلیکیشن ذکر شده است.

پژوهشگرهای امنیت سایبری می‌گویند که داده‌های دیتابیس شامل اطلاعات بیشتر از ۴۲ میلیون کاربر ایرانی تلگرام، مانند آی‌دی تلگرام، نام کاربری، شماره تماس، هش‌ها و کلیدهای دیجیتالی می‌شود.

در این راستا امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و معاون وزیر ارتباطات در واکنش به افشای اطلاعات کاربران پوسته غیررسمی تلگرام در توئیتر نوشت: گزارش مرکز ماهر ‏در دی ۹۶ در مورد عدم امنیت پوسته‌های تلگرام بود که در این زمینه هشدار دادیم.

وی گفت: البته شواهدی وجود دارد که این اطلاعات به شیوه دیگری جمع‌آوری شده است.

ناظمی تاکید کرد: ‏سایت ادعا شده با نام «شکار» که در یکی از شرکت‌های اینترنتی ایرانی میزبانی می‌شده، شناسایی شده است.

معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: گزارش برای رسیدگی قضائی به دادستانی ارجاع خواهد شد.

 پیام رسان خارجی تلگرام از اردیبهشت سال ۹۷ مسدود شده است و کاربران بسیاری از پوسته‌ها و نسخه‌های غیررسمی تلگرام که فیلتر نیست، به این پیام رسان دسترسی دارند.

منبع

دسته‌ها
اخبار تکنولوژی

گوشی منعطف فلکس پای 2 سبب شد گلکسی فولد 2 را بی‌نظیر تصور کنیم، اما چرا؟

سامسونگ گلکسی فولد 2 سال 2020 رونمایی می‌‌شود. با در نظر گرفتن پیشرفتی که گوشی منعطف فلکس پای 2 در مقایسه با نسل قبل داشت، انتظار داریم Samsung Galaxy Fold 2 گجتی فوق‌العاده باشد.

هفته گذشته، Royole از گوشی تاشو فلکس پای 2 با نمایشگر پیشرفته‌تر رونمایی کرد. این دومین گجت Royole Corporation با نمایشگر منعطف به شمار می‌رود. اگر اخبار را طی دو سال اخیر دنبال کرده باشید، این نام برایتان آشنا است. Royole اولین شرکتی بود که ابتدای سال 2019 به صورت رسمی یک گوشی با صفحه نمایش انعطاف پذیر رونمایی کرد. به عبارتی این شرکت توانست زودتر از سامسونگ و هواوی به عنوان بزرگان دنیای موبایل، چنین محصولی عرضه کند.

البته نباید از اهمیت کیفیت غافل شد! گوشی منعطف Royole Corporation بزرگ و خپل بود و اصلا ظاهر جذابی نداشت. از نظر ما، این یک نمونه اولیه از یک طرح مفهومی به شمار می‌رفت که امکان استفاده از آن برای کاربردهای روزمره وجود نداشت.

گوشی منعطف فلکس پای 2

احتمالا گوشی منعطف فلکس پای 2 را نیز در بازار به عنوان یک محصول تجاری مشاهده نخواهید کرد، اما این موضوع سبب نمی‌شود به بررسی آن نپردازیم. این گجت بسیار ارزشمند بوده و به لطف آن، دنیای گوشی‌های هوشمند دارای نمایشگر منعطف، با سرعت بیشتری پیشرفت خواهد کرد.

آن چه در طول رویداد رونمایی FlexPai 2 مشاهده کردیم، یک گوشی هوشمند انعطاف پذیر با ظاهری آراسته‌تر و زیباتر در مقایسه با FlexPai بود. استفاده از لولای جدید در بدنه سبب شده بعد از بسته شدن دستگاه و قرارگیری دو لبه روی یکدیگر، هیچ فاصله‌ای بین آن‌ها باقی نماند. کیفیت صفحه نمایش در مقایسه با اولین گوشی تاشوی Royole Corporation بهبود پیدا کرده و دیگر تماما پلاستیکی به نظر نمی‌رسد. در مقایسه با مدل قبلی، دیگر از بیرون آوردن این گوشی از جیب خود خجالت زده نشده و در عوض به آن افتخار خواهید کرد!

نکته بسیار مهم درباره گوشی منعطف فلکس پای 2 قرارگیری آن در دسته‌بندی پرچمداران است؛ این گجت شبیه به بهترین گوشی‌های هوشمند سال 2020 از تراشه اسنپدراگون 865 قدرت گرفته و از حافظه رم LPDDR5 و حافظه ثانویه UFS 3.0 استفاده می‌کند.

بعد از رونمایی این گوشی کمی به فکر افتادیم؛ وقتی Royole، شرکتی که کمتر کاربری مخصوصا در بازار موبایل نام آن را شنیده است، می‌تواند طی یک سال به چنین دستاوردی رسیده و مشکلات طرح اولیه خود از یک گوشی منعطف را برطرف کند، آیا رسیدن به چنین دستاوردی برای سامسونگ امکان‌پذیر نیست؟ نکته اینجاست که جدیدترین رندر گوشی گلکسی فولد 2 سامسونگ انتظارات از آن را بالا برد! به عبارتی احتمال پیشرفت اساسی نسل جدید اولین گوشی انعطاف پذیر سامسونگ و تبدیل شدنش به یک گجت انقلابی، بسیار بالا است.

سامسونگ گلکسی فولد 2 اکنون در دست توسعه قرار داشته و مطمئنا، بهتر از نسل اول خواهد بود. گوشی‌های هوشمند عادی، سال به سال تغییری جزئی در مقایسه با نسل قبلی خود دارند، چرا که سال‌ها است از پا گذاشتن آن‌ها به عرضه وجود می‌گذرد. اما گوشی‌های انعطاف پذیر به تازگی از طرح‌های روی کاغذ تبدیل به گجت‌هایی قابل لمس شده و انتظار داریم در سال‌های ابتدایی ظهور، نسل به نسل با سرعتی بالا پیشرفت و تغییر کنند.

انتظارات از گوشی سامسونگ گلکسی فولد 2

سامسونگ گلکسی زد فلیپ چند ماه پیش، همزمان با پرچمداران سری S جدید این شرکت معرفی شد. این گوشی با وجود داشتن ظاهری زیبا و مخصوصا بهره بردن از یک مکانیزم تاشوندگی بی‌نقص، انتظاراتمان از یک گجت انعطاف پذیر تمام عیار را برطرف نکرد، به همین دلیل چشم‌ها به گلکسی فولد 2 دوخته شده است.

بدنه‌ای نازک‌تر

گلکسی فولد 2

سامسونگ گلکسی فولد در مقایسه با سایر تبلت‌های بزرگتر از 7 اینچ، ابعاد کوچکتری داشت و به راحتی می‌توانستیم آن را (بعد از تا کردن) داخل جیب بگذاریم. با این حال نمی‌توان از ضخامت بالای دستگاه در حالت تا شده چشم‌پوشی کرد، به طوری که با وجود قرارگیری داخل جیب، حسی آزاردهنده در کاربر ایجاد خواهد کرد!

اگر سامسونگ گجتی منعطف و فاقد هر گونه فضای خالی بین دو نیمه آن طراحی کند، گلکسی فولد 2 نازک‌تر از نسل اول شده و انتظارات از شکل ظاهری گوشی خاص سامسونگ برآورده خواهد شد. تصویر بالا، به خوبی نقص سیستم تاشوندگی اولین گوشی انعطاف پذیر غول کره‌ای را نشان می‌دهد. بدون در نظر گرفتن پیشرفت Royole و با توجه به پیشرفت سامسونگ در ساخت گلکسی زد فلیپ می‌توان اطمینان داشت این مشکل در نسل جدید گوشی گلکسی فولد از بین خواهد رفت. در تصویر زیر، گوشی Galaxy Z Flip را در حالت تا شده مشاهده می‌کنید. دو نیمه دستگاه روی یکدیگر قرار گرفته و فاصله‌ای بینشان وجود ندارد.

گلکسی زد فلیپ

نمایشگر با دوام بیشتر

شکننده و بسیار آسیب‌پذیر بودن نمایشگر گلکسی فولد، دلیل اصلی ناموفق بودن آن در بازار به شمار می‌رود. بعد از رسیدن این گوشی به دست مشتریان، گزارش مشکلاتی عجیب در نمایشگر سامسونگ گلکسی فولد  آن‌ها را مجبور به مرجوع کردن این گجت اندرویدی گران قیمت کرد. با در نظر گرفتن اولین تلاش سامسونگ برای عرضه یک گوشی با نمایشگر منعطف، این ایراد قابل قبول بود، اما مجددا نمی‌توان بروز چنین مشکلاتی را تحمل کرد!

نمایشگر گلکسی زد فلیپ پیشرفت فوق‌العاده‌ای در مقایسه با قبل داشت. در طراحی این گوشی، سامسونگ موفق شد نمایشگر را به جای پلاستیک، با استفاده از شیشه تولید کند. نمایشگر Galaxy Z Flip از یک شیشه بسیار نازک انعطاف پذیر تشکیل شده و نمونه این ماده، پیشتر هرگز در هیچ گوشی هوشمند منعطفی به کار نرفته است.

سامسونگ گلکسی فولد 2 در دنیای گجت‌های منعطف چند سر و گردن بالاتر از گلکسی زد فلیپ قرار می‌گیرد، به همین دلیل منتظر صفحه نمایش به مراتب بهتری هستیم. کارایی شیشه منعطف جدید سامسونگ خود را در اولین گوشی انعطاف پذیر این شرکت در سال 2020 نشان داد، به همین دلیل سامسونگ می‌تواند با حفظ ساختار کلی، آن را بهبود داده و برای استفاده در نسل دوم گوشی Galaxy Fold آماده کند.

پشتیبانی از قلم SPen توسط گلکسی فولد 2

دو ماه قبل اعلام کردیم بر اساس گفته‌های یکی از موثق‌ترین افشاکنندگان اخبار گجتی در توئیتر، گوشی گلکسی فولد 2 سامسونگ به نسل جدید قلم SPen مجهز می‌شود. این تغییر کاملا منطقی است. گوشی گلکسی فولد 2 بعد از باز شدن تای آن، یک نمایشگر بزرگتر از تبلت‌های عادی مقابلتان قرار خواهد داد. روی این صفحه نمایش، نوت‌برداری یا طراحی کار لذت‌بخشی است.

البته باید همه ابعاد قضیه و این شایعه را در نظر گرفت. نوک قلم SPen نازک بوده و می‌تواند به نمایشگر شکننده گوشی‌های منعطف آسیب وارد کند. در صورتی که انتظار قبلی یعنی استفاده از صفحه نمایشی با مقاومت بالا در گوشی Galaxy Fold 2 برآورده شود، زمینه برای افزوده شدن پشتیبانی از اس پن فراهم خواهد شد.

حذف ناچ از گوشه نمایشگر گلکسی فولد 2

گلکسی فولد

در گوشه بالا و سمت راست صفحه نمایش داخلی و اصلی گوشی سامسونگ گلکسی فولد، یک ناچ عریض وجود دارد. این بریدگی بسیار عریض و بزرگ طراحی شده و واقعا ظاهر گوشی را زشت کرده است. ایده‌آل‌ترین حالت طراحی، کنار گذاشتن طراحی ناچ استایل و استفاده از دوربین سلفی روی نمایشگر، شبیه به گوشی‌های خانواده گلکسی اس 20 است.

برای یک گوشی 2020 مخصوصا در رده پرچمداران، ناچ کوچک و شبیه به قطره آب نیز قابل قبول نیست، به همین دلیل به چیزی کمتر از دوربین سلفی روی نمایشگر رضایت نخواهیم داد.

نمایشگر خارجی بهتر

سامسونگ باید فکری به حال صفحه نمایش ثانویه و بیرونی گوشی منعطف جدید خود کند، هر چند این کار ضروری به نظر نرسد. هدف از قرار دادن یک صفحه نمایش روی یکی از دو نیمه پنل پشتی، نمایش نوتفیکیشن‌ها، ساعت و تاریخ و همچنین دسترسی سریع به برخی ابزارها بدون نیاز به باز کردن تای دستگاه است.

گلکسی فولد 2

این نمایشگر کوچک بوده و زیاد نمی‌توان روی کاربرد آن حساب کرد، به همین دلیل اغلب مجبور به باز کردن تای گجت به منظور استفاده از نمایشگر 7.3 اینچی اصلی خواهیم بود. صفحه نمایش ثانویه در میانه پنل پشتی قرار گرفته و نه تنها ظاهر نه چندان جالبی ندارد، بلکه کار کردن با آن نیز به خاطر محل قرارگیریش دشوار است.

در جدیدترین رندر این گوشی دیدیم نسبت ابعاد تصویر کل گجت، با هدف عریض‌تر کردن دو نیمه گوشی بعد از تا شدن تغییر پیدا کرده و نمایشگر ثانویه، سرتاسر یکی از دو نیمه را پوشانده است. طبق گفته‌های فرد طراح این رندر، صفحه نمایش بیرونی از همه اعمال پشتیبانی می‌کند، به طوری که فقط برای اجرای بازی، تماشای ویدیو یا وب‌گردی نیازمند استفاده از نمایشگر اصلی خواهید بود.

در نهایت ممکن است برخی کاربران، کاهش قیمت‌ و عدم ارائه مجدد یک پرچمدار تاشوی 2 هزار دلاری را تغییر مهم دیگر خطاب کنند. متاسفانه راهی برای تحقق این خواسته وجود ندارد! اگر به دنبال یک گوشی منعطف با قیمتی در حد گران‌ترین پرچمداران متداول کنونی هستید، باید گلکسی زد فلیپ را خریداری کنید. گلکسی فولد 2 در بهترین حالت، در مقایسه با قبل افزایش قیمت نخواهد داشت.

منبع

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

فروش گوشی های گوگل Pixel 3 و Pixel 3 XL متوقف می‌شود

همراه اول عید 99
نوین چرم

رسانه کلیک – فروشگاه آنلاین گوگل دیگر گوشی‌های گوگل پیکسل ۳ (Pixel 3) و پیکسل ۳ ایکس‌ال (Pixel 3 XL) را نمی‌فروشد.

سخنگوی گوگل در این خصوص می‌گوید: «گوگل فروش تلفن های هوشمند نسل سوم پیکسل را متوقف کرده است. فروشگاه گوگل هنوز گوشی‌های Pixel 3a ، Pixel 3a XL ، Pixel 4 و Pixel 4 XL را به فروش می‌رساند.»

گوگل حتی صفحه مربوط به این گوشی را از فروشگاه اینترنتی خود حذف کرده است. اوایل آوریل سال گذشته نیز گوگل فروش گوشی‌های Pixel 2 و 2 PIxel XL را در فروشگاه اینترنتی خود متوقف کرد.

 

گوشی گوگلسخنگوی گوگل به مشتریانی که قصد خرید یک پیکسل نسل سوم را داشتند ، توصیه کرد که از محصولات دیگر این شرکت استفاده کنند. به گفته او گوشی‌های Pixel 3a یا Pixel 3a XL از نظر اقتصادی و کارآمدی گوشی‌های بهتری هستند.

انتظار می‌رود به زودی شاهد عرضه گوشی Pixel 4a با قیمت میان‌رده‌ای باشیم. رندرهای این گوشی چند ماه پیش منتشر شده است.

با توجه به شرایط کنونی جهان و شیوع ویروس کرونا، زمان قطعی عرضه گوشی های گوگل به بازار مشخص نیست اما پیش‌بینی می‌شود گوشی Pixel 3a با افت قیمت مواجه شده و همچنین گوشی Pixel 4a با قیمت ۳۹۹ دلار روانه بازار شود.

منبع

دسته‌ها
اخبار تکنولوژی

آپدیت اندروید 10 برای مدل 2018 گلکسی ای 9 سامسونگ منتشر شد

مدل 2018 گلکسی ای 9 (Galaxy A9) که اولین گوشی سامسونگ با دوربین چهارگانه بود، در حال دریافت آپدیت اندروید 10 است.

در نوامبر سال 2018 بود که این مدل از سامسونگ ‌گلکسی ای 9 وارد بازار شد. به‌رغم وجود یک دوربین اصلی 24 مگاپیکسلی، یک دوربین تله‌فوتو 10 مگاپیکسلی، یک دوربین فوق عریض 8 مگاپیکسلی و یک سنسور عمقی در پنل پشتی، کاربران زیادی از عملکرد دوربین گوشی راضی نبودند. نرم افزار قدیمی آن هم چنگی به دل نمی‌زد.

انتشار آپدیت OneUI 2.0 برای مدل 2018 گلکسی ای 9 در لهستان

اما این مشکلات با انتشار آپدیت اندروید 9 پای در سال گذشته، تا حد زیادی رفع شدند. حالا کاربران می‌توانند از مزایای سیستم عامل اندروید 10 و رابط کاربری OneUI 2.0 هم بهره‌مند شوند. البته کمپانی کره‌ای، فهرست کاملی از تغییرات ایجاد شده ارائه نداده است؛ اما باید انتظار ژست‌های ناوبری به‌روز شده، سازمان‌دهی بهتر نوتیفیکیشن‌ها، پشتیبانی از حالت تیره (Dark mode) در اپلیکیشن‌های بیشتر و بهینه‌سازی‌های دیگری را داشته باشیم.

ناگفته نماند که این آخرین به‌روزرسانی سیستم عامل برای مدل ۲۰۱۸ گلکسی ای ۹ خواهد بود؛ ولی آپدیت‌های امنیتی تا سال دیگر هم ارائه خواهند شد. هم‌اکنون این آپدیت برای کاربران گلکسی A9 در لهستان قابل دسترسی است و در آینده نزدیک، به سایر کشورها نیز خواهد رسید.

منبع